139303011701249152820114

رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان و عضو مجمع فدراسیون فوتبال پیشنهاد کرد که اساسنامه پیشنهادی فدراسیون فوتبال پس از برگزاری انتخابات اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بحث داغی است؛ اساسنامه فدراسیون فوتبال با تغییرات پیشنهادی روبه‌رو شده و مسئولان این فدراسیون به‌دنبال گرفتن تأییدیه از سوی اعضای مجمع هستند، اعضایی که همراه با دعوتنامه دوم دی‌ماه، یک «سی‌دی» را که شامل اساسنامه پیشنهادی بود، دریافت کردند، اساسنامه‌ای که با اصلاحات زیادی همراه بوده و برخی از بندهای این اصلاحات با اعتراض همراه بوده و برخی از آنها نیز قابل قبول است.

علی‌اکبر ابرقویی‌نژاد، رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان و عضو مجمع فدراسیون فوتبال در این خصوص بهخبرگزاری تسنیم گفت: «پیش‌نویس اساسنامه‌ای را که برای ما فرستاده‌اند یک مقدار دستکاری شده است. این تغییرات بحث شکلی اساسنامه بوده و در خصوص مواردی است که غلط‌های املایی، اشکالات دستوری یا جملات نامناسب بوده که اکنون جملات مناسبی جایگزین آنها شده است. یک‌سری تغییرات هم ماهیتی بوده و تعداد این تغییرات هم زیاد است و تغییرات سنگینِ صورت گرفته نیاز به دقت و مطالعه همه اعضای مجمع دارد. باید اطلاعات اساسنامه پیشنهادی و اساسنامه فعلی را کنار هم گذاشته و با توجه به جمیع جهات و شرایط فعلی فوتبال ببینیم کدام تغییرات می‌تواند در فوتبال ما تأثیرات بیشتری داشته باشد و کدام‌یک به‌سود فوتبال نیست».

اساسنامه نیاز به تغییرات اساسی داشته و این مسئله‌ای است که بسیاری از اهالی مجمع در چند وقت اخیر اعلام کرده بودند، اما آیا این تغییرات با هماهنگی بوده یا نه و آیا فدراسیون فوتبال می‌توانسته آیین‌نامه را بدون نظر مجمع، حتی به‌صورت پیشنهادی دستخوش تغییر کند؟ ابرقویی‌نژاد در این خصوص به تسنیم گفت: «هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال حتی به‌صورت پیشنهادی هم نمی‌توانسته اساسنامه را دستخوش تغییرات کند. معتقدم اساسنامه نیاز به بررسی و تغییرات دارد، اما با توجه به ماده ۳۰ اساسنامه فعلی و ماده ۲۹ اساسنامه پیشنهادی تغییرات باید توسط اعضای مجمع شکل بگیرد. نیاز است که در خصوص چگونگی تغییرات خود اعضای مجمع نظر بدهند».

در ماده ۳۰ اساسنامه فعلی آمده است: ۱ ــ مسئولیت اصلاح اساسنامه بر عهده مجمع است (در صورت لزوم، آئین‌نامه نحوه اصلاح اساسنامه و ترتیب مقرر بر آن توسط مجمع وضع خواهد شد). اما در ماده ۲۹ اساسنامه پیشنهادی نوشته شده است که ۱ ــ مسئولیت اصلاح اساسنامه بر عهده مجمع است. ۲ ــ در صورت لزوم، آئین‌نامه نحوه اصلاح اساسنامه و ترتیب مقرر بر آن، توسط هیئت رئیسه پیشنهاد و در مجمع مصوب خواهد شد.

حالا سؤال اعضای مجمع این است که چرا هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بدون اطلاع اعضای مجمع دست به تغییر اساسنامه زده و پس از انجام تغییرات آن را به‌صورت پیشنهادی برای اعضا ارسال کرده است؟ رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان و عضو مجمع فدراسیون فوتبال تأکید کرد: «این سؤال ما به گوش مسئولان فدراسیون فوتبال رسیده و آنها از این اعتراض اعضای مجمع اطلاع دارند، اما بحث اصلی این است که اساسنامه در مدت محدود و به‌صورت کلی نباید وارد مجمع شود. من به‌صلاح نمی‌دانم که در چنین شرایطی اساسنامه وارد مجمع شده و به‌صورت کلی به رأی‌گیری گذاشته شود. برای تک تک عبارات شکلی و همچنین مواردی که تغییر ماهیت در آن شکل گرفته است باید بحث و نظرخواهی شده و به تک تک تغییرات رأی مثبت یا منفی داد تا دموکراسی حفظ شود».

ابرقویی‌نژاد ادامه داد: «مورد قبول نیست که اساسنامه به‌طور کلی مورد تصویب قرار بگیرد و باید موارد اساسنامه فعلی و پیشنهادی مطرح و یکی یکی در حضور اعضای مجمع خوانده شود. نباید به بحث به این مهمی به این شکل نگاه شود. دوستانی که تدوین‌کنندگان اساسنامه بوده‌اند، خودشان احساس کردند در جهت توسعه فوتبال تغییراتی بدهند. همان‌طور که گفتم اساسنامه باید تغییرات داشته باشد، اما من به کفاشیان پیشنهاد می‌دهم که به‌دلیل پراهمیت بودن اساسنامه و اینکه تمام موارد فوتبالی باید در چارچوب اساسنامه حرکت کند و مشکلات طبق این اساسنامه حل و فصل و مدیریت شود، اساسنامه را با این فوریت در مجمع نیاورده و به تصویب نگذارند».

تغییرات اساسنامه طبق بندهای ماده ۳۰ اساسنامه فعلی باید توسط اعضای مجمع صورت بگیرد. بندهای این بخش از اساسنامه به این شکل است: ۲ ــ هرگونه پیشنهاد برای اصلاح در اساسنامه باید توسط اعضای فدراسیون یا هیئت رئیسه به‌صورت کتبی با ارائه توضیحات در مورد آن برای دبیرکل فدراسیون ارسال شود. پیشنهاد اصلاح اساسنامه زمانی معتبر خواهد بود که حداقل ده نفر دیگر از اعضا از آن حمایت کرده و تأیید خود را به‌صورت کتبی اعلام نمایند. ۳ ــ برای اینکه رأی‌گیری در مورد اصلاح اساسنامه معتبر باشد، باید اکثریت مطلق (۱+۵۰%) اعضای دارای حق رأی مجمع در جلسه حاضر باشند. ۴ ــ برای پذیرش پیشنهادی مبنی بر اصلاح اساسنامه باید اکثریت مطلق (۱+۵۰%) اعضای حاضر در مجمع به آن رأی دهند.

رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان و عضو مجمع فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌های خود در خصوص تغییرات اساسنامه به تسنیم گفت: «اگر اساسنامه نیازمند تغییرات با فوریت است، پیشنهاد می‌دهم گروهی کارشناسی برای تأیید، انتخاب مواد جدید یا پیشنهادهایی برای تغییرات در اساسنامه تشکیل شده و این موضوع را بررسی کنند. این پیشنهاد هم می‌تواند مطرح شود که پیش از انتخابات فدراسیون فوتبال مجمع فوق‌العاده‌ای فقط و فقط برای تصویب اساسنامه برگزار شود. اگر هم نیاز به تغییرات با فوریت نیست، بهتر است انتخابات با اساسنامه فعلی برگزار شده و پس از انتخاب رئیس جدید مجمعی برای تغییرات در اساسنامه برگزار شود».

وی تأکید کرد: «من فقط به‌عنوان یک عضو مجمع نظراتم را می‌گویم و مطمئناً تمام اعضای مجمع که بیش از ۷۵ نفر هستند، می‌توانند در این خصوص تصمیم‌گیرنده باشند، اما امیدوارم تصمیمی درست، منطقی و در جهت منافع فوتبال ملی گرفته شود».

ابرقویی‌نژاد درباره اینکه بحث جدی در خصوص گرفتن ریاست مجمع از وزیر ورزش و جوانان صورت گرفته و البته گفته می‌شود قرار است حق رأی از وزیر گرفته شود، اظهار داشت: «نباید این مسائل مطرح شود و وزیر ورزش و جوانان باید باشد و این‌طور نیست که بخواهند وزیر را از مجمع حذف کنند. اساسنامه‌ای که توسط فیفا و هیئت دولت تأیید شده است، منعی برای حضور وزیر ورزش و جوانان به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی ورزش کشور و معاون ورزشی‌اش در مجمع و رأی دادن نگذاشته است. به‌نظرم از نقاط قوت اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال همین حضور وزیر ورزش در مجمع به‌عنوان یکی از اعضاست».

به گزارش تسنیم با نزدیک شدن به انتخابات شنیده شده که علی کفاشیان با رؤسای هیئت‌های فوتبال جلسه‌ای مخفیانه را برگزار خواهد کرد، جلسه‌ای که قرار است فردا (چهارشنبه) برگزار شود که ابرقویی‌نژاد در این خصوص گفت: «این جلسات همیشه هست و بین رؤسای هیئت‌های فوتبال انجام می‌گیرد که در خصوص بسیاری از مسائل مرتبط با خود هیئت‌ها صحبت‌هایی مطرح می‌شود».

رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان درباره واکنش به این مسئله که چرا جلسات کفاشیان با رؤسای هیئت‌های استانی همیشه پیش از مجمع برگزار می‌شود و شایع شده این بار هم مانند جلسه قبلی که به رؤسای هیئت‌ها کارت‌های هدیه ۵۰۰هزار تومانی اهدا شد، هدایایی داده شود، به تسنیم گفت: «برخی رسانه‌ها با مطرح کردن این مسائل می‌خواهند شأن و شخصیت رؤسای هیئت‌های فوتبال را پایین بیاورند. همه رؤسای هیئت‌ها مستقل هستند و بیش از ۹۰ درصد از آنها مدیران ارشد استان خود بوده و بخش‌های مهم یک استان را مدیریت می‌کنند. بهتر است برخی رسانه‌ها رؤسای هیئت‌ها را این‌چنین تصور نکنند که آنها خودشان را به‌خاطر «چندرغاز» بفروشند. رؤسای هیئت‌ها در مجمع فدراسیون هم بسیار تأثیرگذار هستند و تعداد قابل توجهی زیر دست‌شان کار می‌کنند و مطرح کردن چنین مسائلی جفا در حق آنهاست».

ابرقویی‌نژاد درباره اینکه بحث‌هایی مطرح شده که انتخابات فدراسیون فوتبال در سال ۹۵ برگزار شود، گفت: «همان‌طور که پیش از این هم گفتم، باید انتخابات را در زمان خود و پس از پایان دوره چهارساله رئیس فعلی برگزار کنیم».

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری