13940510171449525794484

نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد گفت: با توجه به اهمیت مسئله معنوی حج تمتع، ما فعلا در این خصوص اظهارنظر صریحی نخواهیم کرد ولی اعزام زائران ایرانی حج تمتع سال آینده در حال بررسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیست و دومین نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز دوشنبه (۱۴ دی ماه) در سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در تهران برگزار شد.

حسین نوش‌آبادی در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی ضمن تسلیت شهادت شیخ نمر، این اقدام را در راستای سیاست‌های استعماری و نیّات شوم دشمنان اسلام در ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی ارزیابی و با اشاره به تصمیم مقامات سعودی در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران، آن را نشانه بی‌تدبیری، ناپختگی، سردرگمی و اقدامی در جهت سرپوش گذاشتن بر جنایتی که دولت سعودی مرتکب می‌شود، توصیف کرد و گفت: همه این مسائل در کنار بی‌تدبیری مقامات سعودی در تأمین امنیت حجاج و زائران خانه خدا، پرونده رو به زوال این رژیم را تکمیل کرده است.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را اقدامی مشکوک خواند و گفت: این اقدام از طرف مردم صورت نگرفته و این احتمال وجود دارد که یک طراحی و سناریو از سوی کسانی باشد که به دنبال ایجاد اختلاف و تنش بیشتر در روابط بین دو کشور هستند.

وی افزود: عناصری که در این دو حرکت حضور داشته‌اند توسط نهادهای امنیتی و انتظامی، شناسایی و بازداشت و تحویل مقامات قضایی شده‌اند. اماکن دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها طبق حقوق بین‌الملل از مصونیت برخوردارند و تجمعی که مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد صورت گرفته، قانونی نبوده است و باید به این تخلف رسیدگی شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اقدام عملی دیگری غیر از تعلیق عمره، در مقابل ماموران خاطی عربستانی صورت گرفته است؟ گفت:  ما همانطور که به خاطر هتک حرمت دو نفر از هموطنانمان در فرودگاه جده توسط دو نفر از ماموران سعودی، تصمیم به توقف حج عمره گرفته بودیم، این سیاست خود را ادامه خواهیم داد، چرا که حداقل شروط ما برای ازسرگیری عمره ایفا نشده است و رأی بسیار ضعیفی هم که برای آن دو مأمور خاطی صادر شد، حتی به مرحله اجرا هم درنیامده است.

نوش آبادی افزود: با توجه به این وضعیت و نیز عدم تأمین سایر شروط ما، سیاست ما در خصوص حج عمره کما فی‌ سابق توقف اعزام زائران به این حج است. همچنین ثبت نام حج از بهمن آغاز می شود و منتظر اعلان نظر مسئولان کشور خواهیم بود که آیا در سال آینده اعزام برای حج صورت می‌گیرد یا نه؟ باید منتظر باشیم ببینیم این قطع روابط دیپلماتیک تاثیر بر حوزه های معنوی دینی و حج می‌گذارد یا نه.

وی در پاسخ به سوال  دیگری در زمینه پیوستن افراد و بازیگران به شبکه های خارجی فارسی زبان و موضع وزارت ارشاد توضیح داد: بارها اعلام کرده ایم که هرگونه همکاری با شبکه های ماهواره ای خارج از کشور که اغلب معاند جمهوری اسلامی ایران هستند تخلف محسوب می‌شود. همکاری با شبکه های تلویزیونی و رادیویی بیگانه ممنوع است اگر تعمدی باشد برخورد صورت می‌گیرد.

ردیف بودجه ای در بودجه سال٩٤ مجلس به عنوان جشنواره عمار مصوب نشده است

نوش‌آبادی در پاسخ به سوالی درباره بودجه جشنواره عمار و اینکه چرا دولت این بودجه را تخصیص نداد چرا که مصوبه مجلس بود و باید عملی می‌شد، افزود: این اظهار نظر برخی نمایندگان مبنی بر اختصاص بودجه برای جشنواره مردمی عمار درست نیست. ردیف بودجه ای در بودجه سال٩٤ در مجلس به عنوان جشنواره عمار مصوب نشده و نیامده است. اعتباری در بودجه برای فیلم‌های فاخر مصوب شده توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به دستگاه‌های فرهنگی ابلاغ نشده ما هم بودجه‌ای برای حمایت از اینگونه جشنواره‌ها نداشتیم. کمک‌های ارشاد به جشنواره‌ها بنا به درخواست آنها ارایه می‌شود اما درخواستی از سوی مسئولان جشنواره عمار رسما و کتبا نیامده است.

وی ادامه داد: اولا بودجه مشخصی در ردیف بودجه کشور نیست ضمن اینکه درخواستی هم دریافت نکرده ایم اما از ورود فیلمسازان و هنرمندان برای تقویت صنعت سینما حمایت می‌کنیم ما جشنواره عمار را معارض با جشنواره‌های دیگر نمی‌دانیم.

نوش‌آبادیبا اشاره به اینکه با افزایش تعرفه کاغذ مخالف هستند، گفت: اعلام کردیم که با افزایش تعرفه کاغذ مخالفیم چرا که منجر به افرایش کاغذ در داخل و گرانی و تورم میشود این مخالفت همچنان باقی است.

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تدوین سند ملی صنعت چاپ، ضمن اشاره به اهمیت این صنعت در نقشه راه تدوین شده در سیاست‌های کلان کشور، از انجام برخی اقدامات برای تدوین این سند خبر داد و ابراز امیدواری کرد: سند ملی صنعت چاپ با همکاری وزارت ارشاد و صنوف مرتبط با این صنعت به زودی تدوین شود.

وی در خصوص پاسخ قالیباف به نامه جنتی در مورد مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نیز گفت: علیرغم اعلام ارسال این نامه از سوی شهردار تهران به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست رسانه‌ای رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مبنی‌بر ارائه پاسخ نامه وزیر ارشاد از سوی شهردار تهران، همانطور که از این اظهارنظر مشخص است، شهرداری تهران از اینکه مکانی را که قبلاً قرار بوده است برای برگزاری نمایشگاه کتاب مهیا کند، استنکاف کرده و گزینه شهر آفتاب را که نزدیک حرم امام راحل است، پیشنهاد داده است.

نوش آبادی ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز زیرساخت‌های کافی برای اجرا و تشکیل نمایشگاه کتاب در این مکان فراهم نیست، طبیعی است هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری نمایشگاه در این مکان، عجولانه است و بعید است که نمایشگاه سال آینده در این مکان برگزار شود و به احتمال قریب به یقین این نمایشگاه سال آینده در مصلای تهران برگزار خواهد شد.

وی درباره‌ی بازسازی سالن تئاتر شهر گفت: به دلیل تنگنای مالی و اعتباری تاکنون بودجه کافی برای تکمیل و بازسازی اماکن هنری فرهنگی صورت نگرفته است. در بازدید اقای جنتی از محل تئاتر شهر دستورات لازم برای تسریع در تکمیل و تحویل آن در آینده نزدیک داده شد اما می دانیم بودجه ها کافی نیست و اعتبارات پاسخگوی نیازهای جامعه هنری ما بویژه تئاتر نیست. پیگیری های زیادی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای افزایش بودجه هنر و تاتر و هنرهای نمایشی صورت گرفته که امیدواریم به موقع سالن‌های در حال بازسازی تئاتر شهر تحویل شود.

نوش آبادی درباره بودجه ارشاد در سال ٩٥ گفت: بودجه هنوز نهایی نشده است و به مجلس هم نرفته اما بودجه ما با رشد ۲۰ درصدی همراه خواهد بود.

وی همچنین درباره لغو مجوز نشریه یالثارات گفت: اجماع در هیات نظارت بر مطبوعات وجود داشت که یالثارات تخلف کرده و لغو پروانه شد. این نشریه بر تخلف خود اصرار داشت و اجماع بر لغو پروانه داده شد. «روزنامه بهار» به دلیل اقدام علیه نظام که از سوی قوه قضاییه خواستار توقیف شده بود، در حال حاضر توقیف شده است. باید التزام به قانون داشته باشیم با توجه به ورود دادستانی بر موضوع گزارش هیات نظارت بر مطبوعات به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.

سخنگوی وزارت ارشاد پیرامون حمله به سفارت عربستان نیز اینگونه پاسخ داد: پرهیز می‌کنم که به مسایل حوزه سیاست خارجه بپردازم اما آنچه تحلیل شده ظاهرا مشکوک بوده و این اقدام از سوی مردم نبوده است. ممکن است سناریوی افرادی باشد که در پی ایجاد تنش هستند. مراکز دیپلماتیک در هر کشوری از مصونیت برخوردار هستند و عناصر مشکوک شناسایی و بازداشت شده اند.

وی در ادامه به جشنواره فیلم فجر اشاره و گفت: بر اساس تصمیم ارشاد کاخ مردمی جشنواره در پردیس سینمای ملت خواهد بود. ٢٨٩ فیلم در جشنواره سال٩٤ فیلم فجر ارائه شده است. اغاز جشنواره١٢ بهمن در تالاروحدت و اختتامیه ٢٢ بهمن در برج میلاد است. بخش ملی فیلم فجر در بهمن و احتمالا بخش بین الملل در اردیبهشت٩٥ بزپا میشود اما هنوز قطعی نیست.

به گفته نوش آبادی، کاخ جشنواره فیلم فجر برج میلاد خواهد بود و تعداد سالن‌های بخش مردمی ٢٧ سالن در ١٤ سینما با تعداد هشت هزار و ٤٣٤ صندلی است. در بخش نگاه نو فیلم اولی ها ٣٤ اثر ثبت نام کرده اند که در نهایت ١١ اثر انتخاب و اسامی انها شنبه اعلام شد. در بخش سودای سیمرغ ٦٦ فیلم دیده شد که در نهایت ٢٢ اثر توسط هیات داوران انتخاب شد هفت فیلم هم در بخش انیمیشن در برنامه ها گنجانده شده است. ٨٥ فیلم مستند فرم پرکرده اند که ٧٦ اثر بازبینی شده و ٩ اثر هم به دبیرخانه نرسید و تصمیم پیرامون منتخبین طی هفته جاری اعلام می‌شود. در بخش هنر و تجربه ٨٧ اثر فرم پرکرده اند که در هفته جاری تصمیمات ارایه می شود.

وی درباره واگذاری ارکسترسمفونیک و ملی به بخش خصوصی آن را مطرح ندانست و گفت ممکن است در حد پیشنهاد باشد.

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری