139401151458215515040924

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: بنای برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب بر درونزا بودن آن تأکید کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در بیست و سومین همایش سراسری ائمه جمعه کشور که صبح امروز در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما در نیمه راه چشم‌انداز ۲۰ ساله قرار داریم و ۱۰ سال از زمانی که نظام جمهوری اسلامی عزم خود را جزم کرد تا با ثبات سیاسی و امنیتی گام بلندی را برای توسعه همه جانبه و رشد اقتصادی بردارد، گذشته است و ما در این زمینه هدف‌گذاری کرده و اعلام کردیم که در پایان ۲۰ سال در رشد اقتصادی و علمی کشور باید رتبه اول در منطقه را باید کسب کند.

وی با بیان اینکه لازمه این رشد یک رشد ۸ درصدی در حوزه اقتصادی است، افزود: امروز باید ببینیم که به چه میزان به اهداف تعیین شده رسیده‌ایم و کاستی‌ها را ریشه‌یابی کرده و تغییرات را اعمال کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: فرق میان برنامه‌ریزی و آرزومندی در ایران است که فرد برنامه‌ریز و اهل تدبیر می‌تواند نتایج یک فعل و قول را پیش‌بینی کرده و برای آن تصمیم قابل عملی بگیرد؛ ما در آستانه برنامه ششم توسعه هستیم و وظیفه ما این است که طبیبانه مشکلات را مشاهده کرده و برای آن راه حل داشته باشیم.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه عملکرد ما در ۱۰ سال گذشته در حوزه اقتصادی مطلوب نبوده است، گفت: ما باید به متوسط رشد ۸ درصد برسیم ولی رشد ما ۲٫۶ درصد شده و اگر با رشد متوسط ۸ درصد حرکت می‌کردیم، تولید ناخالص و درآمد سرانه مردم دو برابر می‌شد و بیکاری کاهش ۲ درصدی پیدا می‌کرد.

وی با بیان اینکه ما در عملکرد متصدیانه دولت بر اقتصاد موفق بودیم، افزود: راه حل ریشه‌ای این بوده است که فرصت‌های شغلی ایجاد شود و این مسئله به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و سرمایه‌گذاری، دسترسی به بازارهای تامین مالی می‌خواهد. نگاه ریشه‌یابانه به مشکل، تصمیم‌گیری‌های کلان را می‌طلبد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با طرح این پرسش که وضعیت رقبای ما در مسابقه رشد به چه میزان بوده است، گفت: باید ببینیم که عربستان در ۱۰ سال گذشته به چه میزان رشد داشته است. عربستان، گرجستان، آذربایجان و کشورهای منطقه در ۱۰ سال گذشته رشد بالای ۸ درصد را تجربه کرده‌اند. بنابر این وضعیت ما نسبت به ۱۰ سال گذشته در مقابل رقبای بالقوه و بالفعل‌مانبهتر نشده است و بررسی این مسئله فرصتی برای تامل و ریشه‌یابی است.

نهاوندیان تاکید کرد: باید ببینیم دشمن در این ۱۰ سال با ما چه کرده است. زمانی که آنها دیدند نظام جمهوری اسلامی ایران عزتمند در حراست از حقوق حقه خود اهل ایستادگی است و عزم کرده تا در اقتصاد پیش برود، تلاش کرده است تا به انواع و طرق مختلف جلوی رشد پایدار اقتصادی ما را بگیرد. بنابر این تحمیل تحریم امر اتفاقی و انفعالی نبود، بلکه برنامه‌ریزی شده بود و می‌خواستند با تحمیل تحریم‌ها دسترسی صادر کنندگان کالای ما را به دنیا بگیرند و گرفتند اما ما از کار باز نایستادیم.

وی ادامه داد: آنها وقتی ما را تحریم کردند هزینه مبادلاتی ما بالا رفت و تا ۲۰ درصد کالای مبادلاتی اضافه هزینه داشت و باعث شد که صادرکنندگان ما نتوانند با رقبای خود رقابت کنند؛ البته این توطئه چینی ویژه جمهوری اسلامی ایران نبود. باید ببینیم دشمنان اسلام برای کل جهان اسلام چگونه طراحی کردند. د رطول ۱۰ سال گذشته بر سر اقتصاد عراق چه آوردند و چرا  اقتصاد لیبی با آن همه درآمدی نفتی را نابود کردند؟ چرا زیرساخت‌‌های سوریه به عنوان کشوری عزتمند در منطقه را از بین بردند؟

رئیس دفتر رئیس جمهور  گفت: دشمنان هم اکنون برای پول‌هایی که در عربستان در حساب ذخیره و صندوق سرمایه‌گذاری آنها جمع شده است، نقشه دارند و با به جان هم انداختن مسلمانان می‌خواهند نشان دهند که نقشه جهان اسلام، جهان فقر است و از جهان اسلام رشد و توسعه پایدار درنمی‌آید. لذا می‌طلبد که ما در حوزه اقتصادی با برنامه‌ریزی همه جانبه‌گر و مولد و نه مصرف‌گرا با افق بلندمدت برنامه‌ریزی کنیم. ما در شاخص بیکاری دستاورد خوبی نداشتیم و زمان آن است که با نگاه ریشه‌یابانه تغییر اساسی در ساختار و رویکرد اقتصادی داشته باشیم.

نهاوندیان با بیان اینکه مقام معظم رهبری هوشمندانه نگاه جدید اقتصادی را تبیین کردند، ادامه داد: آمار واردات ما در سالهای گذشته رکورد زد. رهبر انقلاب در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در اقتصاد درونزا و برونگرا تاکید کردند. درونزا بودن یعنی اینکه تکیه ما بر ذخایر و منابع خودمان باشد و شرایط کسب و کار و امنیت اقتصادی را باید به گونه‌ای فراهم کنیم که مرزهای ما در کشور احساس کند بهترین شرایط رشد و شکوفایی را دارد و باید کاری کنیم که دیگران در ایران بخواهند سرمایه‌گذاری کنند.

وی اظهار داشت: درونزا بودن یعنی اینکه ما بتوانیم با افزایش بهره‌وری در آب کشاورزی را در همه مناطق به صورت بالقوه اقتصادی کنیم و شرایطی در محیط کسب و کار ایجاد کنیم که سرمایه داخل کشور در بیرون سرمایه‌گذاری نشود. متاسفانه در سالهای گذشته شاهد سرمایه‌گذاری‌ها در خارج از کشور بودیم ولی باید شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که فضا برای سرمایه‌گذاری و استفاده از نیروها و سرمایه نفتی ایجاد شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: بنای برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب در درونزا بودن آن تاکید کردند، است. برونگرا بودن اقتصاد به معنی این است که در صادرات به بازارها دسترسی داشته باشیم. زنجیره تحریم‌های ظالمانه مانع ایجاد کرده بود در اینکه کالا و خدمات ایرانی در بازارهای جهانی حضور رقابتی داشته باشند؛ اما با هدایت‌های مقام معظم رهبری و حمایت همه نهادها در سیاست خارجی فعال به جایی رسیده که تحریم ظالمانه با لغو برنامه‌های شورای امنیت و مصوبات ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌های اقتصادی مربوطه به هسته‌ای لغو شد. ما بعد از اجرایی شدن برجام باید شاهد این باشیم که تولیدات و محصولات ایرانی در بازار جهانی و کشورهای همسایه حضور رقابتی داشته باشد. در این خصوص تغییر بنیادینی که برای دهه دوم چشم‌انداز ۲۰ ساله باید صورت می‌گرفت، برداشته شده است.

نهاوندیان گفت:‌در برنامه ششم توسعه تغییراتی که برای تغییر رویکرد لازم بود مبتنی بر اقتصاد مقاومتی طراحی شده است و گام‌های دو  ساله‌ای که برداشته شد، در این مسیر بود. با احساس امید به آینده و افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی امکان این پیش آمده که ما از شرایط رکودی خارج شویم. ما در سال ۹۰ رشد منفی ۶٫۸ درصد، در سال ۹۱ رشد منفی ۱٫۹ درصد روبرو بودیم ولی در سال ۹۳ رشد ۳ درصدی را تجربه کردیم. همچنین در بخش کشاورزی در سالهای ۹۳ و ۹۴ رشد پایدار پیدا کرده‌ایم و میزان اتکای ما به واردات محصولات کشاورزی کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: مبنای برنامه ششم توسعه بر این است که ما در بخش‌های مختلف اقتصادی و مناطق مختلف اقلیمی به توازن در برنامه‌ریزی دست یابیم. یکی از مشکلاتی که باید برای آن راه حل پیدا شود، توازن توزیع منابع در نقاط مختلف کشور است؛ به این جهت بین شرق و جنوب با غرب و شمال عدم توازن قابل توجهی وجود دارد اما برنامه دولت تاکید بر ظرفیت‌های شرق و جنوب است و توسعه سواحل مکران دارای اهمیت است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اقتصاد دانش‌بنیان گفت:  اقتصاد دانش‌بنیان کمتر به سرمایه مالی اتکا دارد و بازده آن بیشتر است. لذا دولت در دو سال اخیر کار جدی در خصوص توسعه شرکتهای دانش‌بنیان انجام داده و سرمایه مناسبی را از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته است. تعداد شرکتهای دانش‌بنیان در دولت یازدهم رشد قابل توجهی پیدا کرده و رشد آن از بخش‌های سنتی بالاتر رفته است و این شرکتها در حوزه نانو، بیوتکنولوژی و آی‌سی‌سی فعال شده‌اند و می‌توانند مرکز جذب نیروهای تحصیلکرده ما باشند.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: افق پیش روی ما افقی است که دولت باید بستر لازم برای سرمایه‌گذاری را فراهم کند، اما میدان کار باید به مردم واگذار شود. چرا که جزو اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است و این مستلزم آن است که فرهنگ عمومی در این راستا تقویت پیدا کند و باید آموزه‌های تشویق به کار و سرمایه‌گذاری و رزق حلال صورت گیرد.

وی با بیان اینکه نگاه به اقتصاد نباید مبتنی بر نگاه غرب باشد، گفت: باید میان رشد اقتصادی و معنوی رابطه هم‌افزا شکل گیرد؛ متاسفانه در فرهنگ اقتصادی ما در گذشته و در دانشگاه‌ها همزیستی میان فرهنگ دینی و اقتصادی کمتر مورد توجه قرار گرفته است و اگر می‌خواهیم رشد پایدار اقتصادی ما در کنار رشد معنوی قرار بگیرد، بحث‌های اقتصادی در نماز جمعه‌ها باید مورد توجه جدی نمازگزاران قرار گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال ائمه جمعه مبنی بر غفلت دولت از موضوع تولید، گفت: تبدیل کردن رشد اقتصادی منفی ۶٫۸ درصد به رشد اقتصادی ۳ درصد گامی در مسیر صحیح تولید است؛ البته باید این گام‌ها دنبال شود تا به هدف رشد ۸ درصد برسیم اما این موضوع لوازمی دارد  و لازمه رشد مستمر و همه جانبه این است که همه دست به دست هم دهیم.

نهاوندیان یادآور شد: اینکه ما در داخل مرتبا از همدیگر عیب‌جویی کنیم، راهی نیست که رهبر انقلاب از ما می‌خواهد. مقام معظم رهبری از ما نقد مشفقانه، نقدپذیری، اصلاح سیاست‌ها و گام‌برداشتن قاطعانه در مسیر رشد اقتصادی را می‌خواهند و مرتب به اتحاد و وحدت توصیه می‌کنند. تفاوت نظر طبیعی است ولی باید اجماع حاصل شود و فضای سخن را باید به فضای گفت‌وگوی مشفقانه تبدیل کنیم. دولت آماده است تذکرات مشفقانه و دلسوزانه را بشنود و اصلاح سیاست کند.

وی در پاسخ به اظهارات برخی ائمه جمعه مبنی بر اینکه ما وظیفه خودمان را می‌دانیم و لازم نیست شما به ما تذکر دهید، گفت: مطرح کردن ادعاهایی علیه کسانی که در جمع ما نیستند، منطبق با موازین ما نیست؛ ما نمازهای جمعه شما را گوش می‌دهیم و شما نیز به سخنان ما گوش دهید. ستاد نماز جمعه شما این امکان را دارد که سوالات شما را به دولت انتقال داده و این سوالات توسط دولت پاسخ داده می‌شود.

به گزارش تسنیم، برخی ائمه جمعه‌ای که در این مراسم حضور داشتند، در اعتراض به نهاوندیان اعلام کردند که برخی وزرای دولت وابسته بوده و از نهاوندیان درخواست کردند به جای انتقاد از دولت قبلی برنامه‌های دولت یازدهم را برای تولید تشریح کنند.

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری