علی لاریجانی صحن مجلس

رئیس مجلس خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: اگر نیروی قدس سپاه پاسداران در مقابل تروریست‌ها در منطقه حضور نداشت که شما ده‌ها حادثه شبیه پاریس را مشاهده کرده بودید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در نطق پیش از دستور خود در سخنانی به حوادث اخیر در منطقه اشاره کرد و گفت: در روزهای اخیر حوادثی رخ داده است که از جهات مختلفی با منافع و امنیت ملی کشور مرتبط بوده و لازم است به آنها توجه خاصی شود.

وی افزود: در هفته اخیر دولت عربستان سعودی با اعدام روحانی برجسته شیخ نمر و عده‌ای دیگر، وجدان عمومی امت اسلامی را آزرده کرد و با مخلوط کردن این اقدام غیرانسانی با اعدام عده‌ای تروریست تلاش کرد ماجرا را سرهم‌بندی کند که البته نشد و صحنه بین‌المللی نیز به این اقدام وحشتناک واکنش نشان داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه تأکید کرد: به‌دنبال این حادثه به‌بهانه حمله به سفارت عربستان در تهران این کشور رابطه سیاسی و اقتصادی خود را با تهران قطع کرد و با فشار به تعدادی از کشورها آنها را تحریک به قطع رابطه و یا کاهش رابطه با ایران کرد.

لاریجانی ادامه داد: البته عربستان از طرف دیگر با اقدامی ماجراجویانه در یمن به‌طور مکرر به اطراف سفارت ایران حمله نظامی نمود تا آسیب‌هایی به سفارت وارد شود که همگی این اقدامات نشانگر رفتار سیاسی سبک و از سر دشمنی با ملت ایران است. البته در گذشته شاهد عداوت این دولت با ملت ایران بودیم.

وی در ادامه به تلاش‌های عربستان سعودی در زمان جنگ تحمیلی برای تحریک آمریکایی‌ها و صدام به‌منظور حمله نظامی به ایران اشاره کرد و گفت: در موضوع جنگ تحمیلی، سال‌ها پس از جنگ یکی از مسئولین سعودی گفته بود “ما دو اشتباه در منطقه انجام دادیم؛ یکی اینکه در جنگ صدام علیه ایران ۴۰ میلیارد دلار به صدام کمک کردیم و دیگر اشتباه‌مان کمک به طالبان بود”.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته مکرراً عربستان سعودی آمریکایی‌ها را علیه ایران تحریک می‌کرد به‌طوری که یکی از صاحب‌منصبان آمریکایی در خاطراتش نوشته است “در ملاقات با مسئولین ارشد سعودی، آنها نظیر مسئولین رژیم اسرائیل ما را تحریک می‌کردند که با ایران درگیری نظامی ایجاد کنیم” که برحسب نوشته او، اعتراض کرده “رقابت‌های خود را می‌خواهید با هزینه ما (آمریکایی‌ها) پیش ببرید”.

لاریجانی به جنگ ۳۳روزه لبنان اشاره کرد و گفت: همین‌طور در جنگ ۳۳روزه که قلوب همه ملت‌های مسلمان کنار مقاومت لبنان و حزب‌الله قهرمان می‌تپید، سعودی‌ها بر حسب اطلاعات به دست آمده کمک اطلاعاتی به رژیم صهیونیستی می‌کردند، البته ده‌ها مورد نظیر این وقایع وجود دارد.

سؤال مهم این است: دولت سعودی با این کارنامه در سال‌های گذشته چه‌نفعی برد، آیا با این‌گونه رفتارها بزرگی پیدا کرد؟ آیا بین مسلمانان یک کشور مسئولیت‌شناس تلقی شد و یا گامی در همبستگی امت اسلامی برداشت؟ آیا حادثه منا و کشته شدن هزاران نفر حاجی و بعد مخفی کردن آن باعث آبروی آنها شد؟ آیا دخالت نظامی در بحرین قدرتمندی آنها را نشان داد و یا آبروی آنها را بیشتر نمایان کرد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آیا بیش از ۴ سال دخالت در سوریه برای سعودی نتیجه‌ای در بر داشت جز اینکه عده‌ای زیادی از مردم سوریه گرفتار پدیده شوم تروریسم شدند؟

لاریجانی همچنین ضمن محکوم کردن حمله به سفارت عربستان تصریح کرد: البته حمله عده‌ای به سفارت عربستان کار اشتباهی بود و باید وزارت کشور با کسانی که از نظر ایجاد امنیت در آنجا قصور و یا تقصیر داشتند برخورد کند و مجلس نیز موضوع را پیگیری خواهد کرد که ریشه این‌گونه رفتارها در کشور از بین برود.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات سعودی در قطع ارتباط با ایران موضوع اساسی دیگری غیر از حمله به سفارت این کشور در تهران است، گفت: این‌گونه اقدامات سعودی‌ها ریشه چندین ساله دارد، البته در یک سال اخیر مخصوصاً پس از حملات نظامی به یمن مظلوم، این اقدامات آنها ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده است. چرا باید دولت سعودی که نماینده‌ مردم سرزمین وحی است از خود چهره یک کشور ماجراجوی بی‌فکر را نشان دهد که هم به خودش لطمه حیثیتی و اقتصادی وارد کند و هم به دیگران؟

رئیس مجلس شورای اسلامی به گوشه‌ای از اقدامات سعودی‌ها در منطقه علیه کشورهای مسلمان اشاره کرد و گفت: نظیر آن را می‌توان در اقدام این کشور در ایجاد عرضه زیاد نفت در جهت کاهش قیمت نفت که صدها میلیارد دلار به مردم عربستان لطمه وارد کرد اشاره نمود، البته این اقدام سعودی‌ها خسارت مادی به سایر ملل مسلمان نیز وارد کرد.

لاریجانی افزود: رژیم آل سعود در کاهش عرضه نفتی این هدف را دنبال می‌کرد که ملت ایران در توافق هسته‌ای بهره اقتصادی نبرد، سعودی‌ها باید این معنا را درک کرده باشند که ملت ایران ملتی توانمند، هوشمند و بافرهنگ است و در شرایط سخت‌تر اهداف انقلاب را به پیش برده است و این‌گونه اقدامات موذیانه هیچ‌گاه سد راه ملت نخواهد بود.

وی خطاب به رژیم آل سعود گفت:  سخن این است که اگر این اراده‌ها و منافع مادی را صرف نجات مردم مظلوم فلسطین می‌کردید برای‌تان آبرومندی ایجاد می‌کرد یا این روش‌هایی که تا امروز داشته‌اید برای‌تان آبرو درست کرده است؟ اگر همت خود را صرف همگرایی امت اسلامی می‌کردید بنیه اقتصادی کشورهای اسلامی را تقویت می‌کردید و در مقابل ملل مسلمان عزت‌مند بودید که باید این را با وضعیت امروز مقایسه کنید که چهره‌ای مسئله‌ساز بین کشورهای اسلامی پیدا کرده‌اید تا جایی که کشورهای غیرمسلمان نیز کار شما را تقبیح می‌کنند و دنبال پادرمیانی هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بدون تردید امروز رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی از این آشفتگی دنیای اسلام بیشترین بهره را می‌برد و می‌بینید که چگونه رژیم صهیونیستی در چنین فضایی انواع ستم‌ها را به مردم مظلوم فلسطین وارد کرده است و به‌حول و قوه الهی ملت فلسطین با انتفاضه‌اش پاسخ این گستاخی‌ها را خواهد داد.

لاریجانی همچنین تصریح کرد: تعجب‌آور این است که در همین چند هفته اخیر مقامات سعودی با وزیر خارجه و سفیر ما مذاکره داشتند تا از طریق مذاکره اختلافات حل و فصل شود و از جانب دیگر با این اقدامات  غیراخلاقی و ماجراجویانه مواجه می‌شویم که نشانگر آشفتگی در تصمیم‌گیری‌ها است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدامات نسنجیده دولت سعودی از سر دلسوزی برای منافع امت اسلامی مسئولین این کشور را به راه و رسم حکمرانی در تراز اسلام دعوت می‌کند، اظهار داشت: به آنها می‌گوییم که تا دیر نشده عقلانیت را در برخورد با سایر کشورهای اسلامی در پیش گیرند تا دچار خشم امت اسلام نشوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات اخیر برخی نمایندگان آمریکا و تصویب طرح‌هایی علیه ایران در کنگره اشاره کرد و این اقدامات را اقداماتی سرهم‌بندی شده دانست و تصریح کرد: در هر ۳ طرحی که مطرح کردند نامی جز ایذا نمی‌توان بر آن گذاشت که قصد آنها تخریب پرونده حل و فصل اتمی است که ایران و ۱+۵ آن را به ثمر رسانده‌اند.

لاریجانی در همین زمینه تصریح کرد: اگر حکومت آمریکا از یک‌پارچگی در تصمیم‌گیری برخوردار نیست، هزینه آن را سایر ملت‌ها نباید بدهند. اقدامی که چندی پیش در مورد روادید در خلال بودجه آمریکا انجام شد، قطعاً مخالف روح برجام است و اگر آن را اصلاح نکنند از طرف ایران مقابله به مثل خواهد شد. البته در این زمینه تدبیر شده است.

وی اضافه کرد: در مورد این چند طرح هم چنان که دولت آمریکا مانع نشود، نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی طرح‌های مقابله با آن را به اجرا در خواهند آورد. چه‌معنایی دارد درباره سپاه پاسداران و نیروی قدس که چشم و چراغ ملت ایران در تأمین امنیت کشور هستند با گستاخی طرح‌های ناشیانه مطرح می‌کنند؟ اگر نیروی قدس در مقابل تروریست‌ها در منطقه حضور نداشت که شما ده‌ها حادثه شبیه پاریس را مشاهده کرده بودید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سپاه و نیروی قدس مستحق تحقیر جیره‌بگیران صهیونیست در کنگره و سنا نیستند، گفت: سیا یک نهاد تروریستی است که در ماجرای افغانستان و عراق به‌کرّات با تروریست‌ها زدوبند داشته است.

لاریجانی تصریح کرد: ارائه‌کنندگان طرح‌های سخیف درباره بنیه دفاعی کشور به‌ویژه در زمینه موشکی و همین‌طور درباره سوابق هسته‌ای ایران پشیزی نزد ملت ایران محل اعتنا نخواهد بود، بلکه ملت ایران را در تقویت بنیه دفاعی کشور مصمم‌تر خواهد کرد، چنانچه این مسیر را دنبال کنند، ما چه در زمینه دفاعی و چه در فعالیت هسته‌ای تجدیدنظر می‌کنیم.

وی به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم اشاره کرد و گفت: ایشان در این دیدار آنها را پیشروان و پیشرانان انقلاب خطاب کردند و به این جهت مدال زرینی انقلاب را به سینه مردم استان قم نصب کرده‌اند، از جهات مختلف دارای اهمیت بود، هم از جهت ماهیت انقلاب اسلامی که به‌دلیل اسلامیت و اهداف بلند آن ماندگاری یافته و صیانت از این امر و فهم درست و بصیرت به‌موقع در صحنه را نیازمند است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رهبر انقلاب در دیدار مردم قم درباره انتخابات آینده نکات راهگشایی را بیان کردند، خاطرنشان کرد: همه جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها باید به آن توجه خاص داشته باشند. ایشان نماد مجلس آتی را در شجاعت، استقلال و آزاد بودن آن تعریف کردند که در شرایط فعلی کشور کلید رستگاری ملی خواهد بود. این ویژگی‌ها هم کارآمدی مجلس را تضمین می‌کند و هم در فضای آشفته بین‌المللی و منطقه‌ای برای ریل‌گذاری قوای دیگر برای مجلس شورای اسلامی آتی پراهمیت است که امیدواریم با رهنمودهای ایشان شاهد انتخاباتی پرشور و دارای نتایج درخشان باشیم

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری