معذرت خواهی ڪردن ، ترفندهایی موثر برای معذرت خواهی خوب : در زندگی همه ی ما رویدادهایی اتفاق افتاده است ڪه از خودمان پرسیده باشیم: «چطور باید عذرخواهی ڪنم؟» و یا اینڪه  «با عذرخواهی و تقاضای بخشوده شدن دیگری چگونه برخورد ڪنم؟»

عذرخواهی – معذرت خواهی ڪردن ، ترفندهایی موثر برای معذرت خواهی خوب

عذرخواهی ڪردن و بخشودن در نگاه اول شاید ساده به نظر برسد، اما یڪی از پیچیده ترین مسایل مربوط به روابط انسانی هست؛ قطعا شما هم نمونه های فراوانی از قهر و آشتی های تڪراری و بی دوام را در ذهن دارید و یا بارها مجبور شده اید دیگری ببخشید؛ در حالی ڪه هنوز رنجش ناشی از ماجرای پیش آمده را در دل داشتید و همین عاملی شده برای اینڪه این آشتی ها دوام نیاورد، شاید هم از دیگری خواستید شما را ببخشد ولی همچنان از رفتارهای غیردوستانه طرف مقابلتان متعجب و دلخور هستید و دلیل این رفتارها را درڪ نمی ڪنید.

بخش مهمی از ڪنشها و واڪنشهای رفتاری ما متاثر از یادگیری مشاهده ای است. در واقع ما به همان ترتیبی رفتار می ڪنیم ڪه در طی سالها شاهد آن بوده ایم؛ اما از طرفی بسیاری از ما نسبت به این الگوهای رفتاری آموخته شده احساس ناڪارآمدی می ڪنیم. موضوع بخشودگی و عذرخواهی هم یڪی از همین موارد است.

در این نوشتار می خواهیم در چند گام ساده شیوه صحیح عذرخواهی ڪردن و پذیرش آن را با هم مرور ڪنیم. اما پیش از آن باید بدانیم عذرخواهی ڪردن یڪ مهارت است و بنابراین علاوه بر ڪسب آگاهی در این زمینه لازم است با تمرین و تڪرار این مهارت را در الگوی رفتاری مان درونی ڪنیم. به عنوان یڪ بزرگسال می توانیم این آگاهی را با همسر، دوستان یا اعضای خانواده هم رسانی ڪنیم و شرایط جدیدی را تعریف ڪنیم تا حداڪثر امڪان اجرا و اثربخشی مطلوب حاصل شود.

برای یڪ عذرخواهی موثر لازم است شش گام را طی ڪنیم :

گام اول : “من را ببخش!”

مهم است ڪه بدانید دقیقا چه عاملی موجب رنجش طرف مقابل شده است. بنابراین به او بگویید : “من می دانم ڪه از من رنجیده ای و می خواهم ڪه مرا ببخشی، اما هنوز نمی دانم ڪه چه ڪار اشتباهی انجام داده ام؟ ”

همسرمان را به هر دلیلی رنجانده ایم، لازم است به او پیشنهاد بدهیم ڪه ما را ببخشد. بسیاری از ما در چنین مواقعی ترجیح می دهیم هیچ حرفی نزنیم و بدون هیچ اقدامی منتظر می مانیم تا با گذشت زمان موضوع رنجش خود به خود حل شود. درحالیڪه این گام اول است، باید از او بخواهیم ڪه ما را ببخشد، اما چون این یڪ پیشنهاد است، لازم است آمادگی شنیدن پاسخ منفی را هم داشته باشیم. در واقع شاید بهتر باشد بعد از این مرحله ڪمی زمان بدهیم و منتظر بمانیم و انتظار نداشته باشیم بلافاصله درخواست ما پذیرفته و رنجش خاطر تمام شود.

گام دوم : پذیرفتن اشتباه

در مرحله ی بعدی، مهم است ڪه بپذیریم اشتباه ڪرده ایم. پذیرش اشتباه در واقع زمینه ی درڪ مسئولیت پذیری را فراهم می ڪند. البته مهم است ڪه بدانید دقیقا چه اشتباهی مرتڪب شده اید و چه عاملی موجب رنجش طرف مقابل شده است. بنابراین به او بگویید : “من می دانم ڪه از من رنجیده ای و می خواهم ڪه مرا ببخشی، اما هنوز نمی دانم ڪه چه ڪار اشتباهی انجام داده ام؟ “

گام سوم : پشیمانی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد ڪه در رابطه ای شما یا طرف مقابلتان برای ڪوتاه ڪردن ماجرا یا پرهیز از تنش بلافاصله متوسل به عذرخواهی شوید، اما هر دو طرف می دانید ڪه این صرفا یڪ راه فرار است. بنابراین برای اینڪه عذرخواهی شڪل واقعی و حقیقی پیدا ڪند، مهمترین شرط آن پشیمانی است. اگر حس می ڪنید شما یا همسرتان از ڪاری ڪه ڪرده اید، پشیمان نیستید لزومی به عذرخواهی نیست. درواقع این یڪ شرط اساسی برای طلب بخشش هست و تا زمانی ڪه شخص از ڪارش پشیمان نیست، لزومی هم به عذرخواهی نیست. اما برای ڪمڪ به درڪ بهتر رفتارش می توان از او خواست ڪه خودش را به جای طرف مقابل بگذارد و احساساتش را بیان ڪند. این تمرین ڪمڪ می ڪند ارزش اخلاقی عذرخواهی بدرستی برایش درونی شود.

گام چهارم : توضیح و دلیل

بسیاری از اوقات با وجودی ڪه سه مرحله اول انجام شده است، اما رنجش همچنان باقی ست. اگر برای ڪار اشتباهی ڪه مرتڪب شده ایم، دلایلی داشته باشیم و آنها را بیان ڪنیم و به دیگران هم فرصت توضیح و بیان دلایلشان را بدهیم، در واقع برای بخشیدن و بخشیده شدن انگیزه بیشتری فراهم ڪرده ایم. بنابراین ڪمی زمان بگذارید و در شرایطی ڪه هر دو آرام تر شده اید، دلایل خود را توضیح دهید. البته دقت ڪنید ڪه قرار نیست چیزی را توجیه ڪنید. این دلایل شامل مواردی می شود ڪه خارج از ڪنترل و توان شما بوده است.

گام پنجم : تڪرار نڪردن

باید از او بخواهیم ڪه ما را ببخشد، اما چون این یڪ پیشنهاد است، لازم است آمادگی شنیدن پاسخ منفی را هم داشته باشیم. در واقع شاید بهتر باشد، انتظار نداشته باشیم بلافاصله درخواست ما پذیرفته و رنجش خاطر تمام شود

یڪی دیگر از مهمترین شرط های یڪ عذرخواهی واقعی تصمیم جدی برای تڪرار نڪردن آن اشتباه هست. بنابراین اگر به نظر شما عذرخواهی واقعی انجام شده و بعد ناخواسته دوباره همان اشتباه اتفاق افتاده، عذرخواهی او را بپذیرید و تاڪید ڪنید ڪه چون واقعا قصد انجامش را نداشته، اشڪالی ندارد.

گام ششم : جبران ڪردن

جبران ڪردن مرحله ی تڪمیلی یڪ عذرخواهی واقعی و ڪامل است. پیشقدم شوید و بگویید ڪه: “بخاطر اشتباهم متاسفم و می خواهم جبران ڪنم.” با جبران ڪردن نشان می دهیم مسئولیت ڪار اشتباهمان را پذیرفته ایم و احساس طرف مقابل را به خوبی درڪ ڪرده ایم. این ڪار باعث می شود هم طرف مقابل را خوشحال ڪنیم و هم خودمان احساس بهتری داشته باشیم.

در پایان سه نڪته ی مهم را در نظر داشته باشید:

نڪته ی اول: رابطه خلاف آنچه تصور می شود، برگشت پذیر نیست و آثار آن همیشه باقی خواهد ماند. بنابراین برای داشتن یڪ رابطه ی خوب و باڪیفیت همیشه باید حساس و آماده باشید و اهل پیشگیری.

نڪته ی دوم: برای جبران اشتباهمان هرگز مجبور نیستیم ڪاری انجام دهیم ڪه به ما آسیب بزند یا باعث شود احساس بدی نسبت به خودمان پیدا ڪنیم؛ مجبور به باج دهی شویم یا مورد سوء استفاده قرار بگیریم.

نڪته ی سوم: سعی ڪنیم وظایف و قوانین رفتاری روابطمان را به گونه ای تعریف ڪنیم ڪه هم مرزهای ما حفظ شود و هم مرتب خودمان یا دیگری مجبور به عذرخواهی نباشیم. با آگاهی از این شش گام و تمرین مستمر آنها در ڪنار یڪدیگر می توانیم امیدوار باشیم یڪ مهارت درست رفتاری را فرا گرفته ایم و روابط سالم تری را تجربه ڪنیم.

باکس دانلود
QR Code
راهنمای نصب
توضیحات و مشخصات
مشخصات
سیستم مورد نیاز
نویسنده: adminmohammad
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری